Kis Ildikó
3 perc elolvasni
25 Dec
25Dec

Békésen szunyókálsz, majd csörög a vekker. Úristen, mennyi az idő?
Látod, hogy a kávé, fogmosás, reggeli simán belefér, nem kapkodsz.

Néhány perccel később már késésben vagy. A gyerek nem akar kelni, a reggelijét nem eszi meg, igazából te se a tiédet, de most mindegy, mert a fehéringet hovatetted, de jó! Hiába mostad és vasaltad ki tegnap, most sikerült összefogkrémezni. Vagy átöltözteted egy simá fehérpólóba, mert ugye késésben vagy, vagy kimosod, vagy úgy teszel, mintha nem lenne rajta...

Közben előkeresed a levelet, amit Ildike néni küldött, és 40 oldalon keresztül részletezi, hogy mit kell elsőnap vinni. Gyors leltár, szuper, minden ott van! Erre a gyereked előszedi a még mindig fogkrémes ingjében a vízfestéket, mert azt tegnap még használta, ugye nem baj? Mindegy, haladjunk.

Tiszta cipő, tiszta nadrág, iskola táska, foltos az ing még mindig - leszarod, így marad-, mire a kutya nagy leldülettel megindul felétek, mert a nyáron mindig játszottatok vele reggelente. Nagy nyálcsóva lóg a pofájából, némi sárral karöltve. A gyerek roha felé, te egy zsepivel gyors elcsíped a sáros csipőfűzőt, ami a kutyaszájából lóg. Bakker! Még ez is. Visszarohansz a kulcsodért, a kutyabeszalad, és körberohanja a szobát. Némi kergetőzés, és szidkozódás után elcsíped az állatot, kivezeted az udvarra.

Nyitod a kaput, torlaszolod, és kiabálod, hogy MARAD!, MARAD! Erre a gyereked életében először szótfogad, és nem mozdul. INtegetsz neki a fejednek, de csak bámul. Végül rászólsz, hogy gyere már! Erre a kutyád kiront a kapun, és usgyi neki. INdulhat a reggeli hatalmas bulika, ami a házban is, csak itt végre nagyobb területen, és sokkal több szaggal!

Ha ismerős ez a kép, ne aggódj van megoldás rá. Még a fogkrémes ingre is :-D

Kezdjük az elején, az időmenedzsmenttel. Nekem az vált be, hogy több ébresztőt állítok be, többféle csengőhanggal. Ez kevésbé zavaró a családnak is, mintha kiborulok, hogy késésben vagyok :-)
Amikor Anna, a keresztlányom itt volt hetekig a nyáron, este nem akart elaludni, reggel nem akart felkelni, volt, hogy álmában öltöztettem, fésültem. A megoldás a korai fekvés lett végül, és a macskát hívtam segítségül az ébresztéshez. Fogat még pizsiben mostunk, így nem volt nagy vész, ha lecsöppen félálomban.
Együtt szedtük össze a másnapi cuccokat, és megbeszéltük, hogy miért fontos az, hogy a cuccok egy helyen maradjanak. Ezzel elmaradt azaz őskáosz, hogy odaértünk a fürdőbe, és nincs türcsi vagy papucs.

A kutya része egy hosszabb etap, ahogy a korai alvásra való átállás is.
Minden kutya örül a gazdájának, a reggeli első találkozás különösen fontos. Karen Pryor: Ne lődd le a kutyát c. könyvéből hoznék ideillő megoldásokat. Egyébként a könyv fantasztikus támogatást nyújt az emberi kapcsolatokban is, nem csak a kutyázásban, 8 megoldási módszert hoz 1-1 adott problémára. Imádtam olvasni.
Szóval az eb. A kutyát egész nyáron gondosan hozzászoktattátok ahhoz, hogy a reggeli rutin része a játék és a falka újra egyesülés ugrálós, rohangálós mikéntje. De ha nem is szoktattátok hozzá-, minden esetre le- sem erről az üdvözlésről. Ez a probléma a tiszteletlenség kategóriába tartozik.
1) A viselkedések nálunk embereknél is kialszik, ha nincs megerősítve ( erről a következő bejegyzésben olvashatsz majd), így jó megoldás, ha napjában többször kimégy a kutyához, és teljesen ignorálod, azaz nem foglalkozol vele ( NEM szólsz és NEM érsz hozzá, NEM nézel rá), mintha nem is lenne az udvaron, átnézel rajta. Mindegy mit csinál, egyszerűen nincs.
2) Jutalomfalattal a kézben mégy ki, és egyből ülteted. A kutya sem tud ugrani, és ülni is egyszerre.
3) Elzárod, lerekeszted az udvarnak egy részét, vagy ideiglenesen kennelben tartod stb.
4) Beengeded a házba, így reggel kimarad az üdvözlés, vagy az ébredéshez előre kerül.
5) Megkeressük a motivációt és azon változtatunk. (Személyes kedvenc)
Például:
- Ameddig ülve várt a kutyusunk simán elmentünk reggel mellette, így megtanulta, hogy az ugrálással "játékba" hívhat bennünket, és a figyelmünket ezzel felkeltheti. Megoldás: mi hívjuk játékba őt. Labdával, ronggyal mozgással. Eleinte mindig, később csak, ha van rá időnk. FONTOS, HOGY LEGYEN IDŐNK, ha végre leszokik, és elmaradnak a napi szintű foglalkozások a kutyával, akkor újra kezdődik az egész cirkusz. Ha azt tanítom a kutyának, hogy fogunk játszani akkor, ha azt én mondom, de én soha nem mondom, akkor átverem a kutyát! Ha sok átverés éri a kedvencünket, akkor simán taktikát vált, és azt csinál, amit akar...
- Amikor felugrott kicsinek megsimiztük, örültünk neki. Tudatalatt ezzel jutalmazva őt. Megoldás: A viselkedés kioltáshoz hasonlóan nem veszünk tudomást az ugrálásról, de jutalmazzuk a jó cselekedetet. Megsimizzük, játékba hívjuk, reggelit kap, ha abba hagyja az eszetlen pörgést.
Sok egyéb oka lehet még, egy másik cikkben boncolgatjuk majd.

Kapun kirohangálás/ házba, lakásba beszaladgálás engedély nélkül. Amint azt a kutyasuliba megtanultad, a 9 fő bűn egyike, mégpedig az engedély nélküli terület elhagyása.
Azon felül, hogy nagyon bosszantó, még balesetveszélyes is lehet. Itt is érdemes a motiváció kereséssel kezdeni, amik a következőek lehetnek:
- izgi szagok az utcán
- izgi kergetőzés
- felgyülemlett energia levezetése, gazda bevonásával, de engedélye és irányítása nélkül
- tanult szokás
- tiszteletlenség
- miért ne?
Ezen részhez, szakember segítségét javaslom kérni.
Vannak olyan ágak, amelyek a Force Free eszközeit használva:
- elkezdik ültetni a kutyát a kapuban,
- (menhelyen én is ezt alkalmaztam) hátul szétszórtam egy marék kaját, amíg kiosontan feleszegették, egy időután egyből indultak a kutyuk a kennel/kert vége felé,
- néhány kutyánál a vissztessékelés is szépen bevált, de itt ajánlatos egy hosszúpórázt beszerezni, nehogy el tudjon slisszanni a lábunk mellett,
- érdemes még lefárasztani a kutyát, mielőtt elindulunk otthonról, foglalkozni vele,
- megsétáltatni, hogy ne legyen annyira hívogató a kontrollálatlan kirohanás,
- ingerkörnyezetet bővíteni otthon feladatokkal, játékokkal - keresés, frizbee, csont, kispajtások - bár utóbbi nehezíthet is a rendszeren, ha kutyánk nagyon rendetlen.

A kiszaladgálásról azt érdemes tudni, hogy a második szabály, amit megtanul a kis kutya az anyjától, hogy halálra ítéli minimmum önmagát, ha elhagyja a kijelölt alom területét. Az anyakutya elég drasztikusan veszi ezt, hiszen nem azért hozta világra a kölykét, hogy elcsatangoljon, majd éhen/szomjan haljon valahol.

Hasznosnak tartod ezt a tartalmat?
Oszd meg a többiekkel is.

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.